Vpis v imenik vodij del na podlagi Gradbenega zakona
Obveščamo vas, da je v skladu z zahtevami novega Gradbenega zakona (GZ), ki je stopil v veljavo 1.6.2018, možno oddati vlogo za vpis v imenik vodij.
Za koga je vpis obvezen in za koga ne?
Za izvajanje dejavnosti na gradbenih objektih navedenih v nadaljevanju, je vpis obvezen:
- požarne, toplotne in protihrupne izolacijske obloge
- fasaderska dela
- vsa dela povezana z nosilnimi konstrukcijami (zidane, lesene, kovinske,…)
- montaža stavbnega pohištva
- gradnja stanovanjskih in drugih stavb
- nizke gradnje
- postavljanje ostrešij in krovska dela
- strojne inštalacije
- Elektroinštalacije
- vsa dela ki lahko pomembno vplivajo na bistvene zahteve za objekte (15. člen, Gradbeni zakon)
V imenik vodij se ni potrebno vpisovati izvajalcem zaključnih del v gradbeništvu, in sicer samo tistih zaključnih del, ki pomembno ne vplivajo na bistvene zahteve za objekte (v 15. člen Gradbenega zakona, kot npr.:
- klasična steklarska dela
- oblaganje tal in sten
- pleskarska dela
- čiščenje objektov
- štukaturska dela
- dopolnilna zaključna dela.
Kakšni so pogoji za izvajalce?
Pogoji so določeni v 14. členu zakona:
Izvajalec, ki želi opravljati dejavnost gradbeništva, mora za opravljanje te dejavnosti, razen dejavnosti izvajanja zaključnih gradbenih del, ki pomembno ne vplivajo na izpolnjevanje bistvenih zahtev za objekte, izpolnjevati naslednje pogoje:
- imeti mora zavarovano odgovornost za škodo v zvezi z opravljanjem svoje dejavnosti v skladu z določbami drugega oziroma tretjega odstavka tega člena ter
- imeti sklenjeno pogodbo o zaposlitvi za polni delovni čas ali za krajši delovni čas v posebnih primerih v skladu z zakonom, ki ureja delovna razmerja, z najmanj enim delavcem, ki izpolnjuje pogoje, določene v tem členu (v nadaljnjem besedilu: vodja del).
Pogoj iz druge alineje tega odstavka zgornjega člena je izpolnjen, če je vodja del:
- po izobrazbi mojster s področja gradbeništva in je vpisan v imenik vodij del pri Obrtno-podjetniški zbornici Slovenije (v nadaljnjem besedilu: OZS) ali
- po izobrazbi delovodja in je vpisan v imenik vodij del pri Gospodarski zbornici Slovenije (v nadaljnjem besedilu: GZS) ali
- če ima izvajalec, ki izpolnjuje pogoje po predpisih, ki urejajo opravljanje obrtne dejavnosti, in izvaja dejavnost na obrtni način, nosilca dejavnosti vpisanega v imenik vodij del pri OZS.
- pooblaščeni inženir, pod pogoji, določenimi s predpisom, ki ureja arhitekturno in inženirsko dejavnost,
- po izobrazbi tehnik ali inženir in ima opravljen strokovni izpit za vodenje del pri Inženirski zbornici Slovenije (v nadaljnjem besedilu: IZS) in je vpisan v imenik vodij del pri IZS,
Več o pogojih za vodenje del si lahko preberete v celotnem 14. členu Gradbenega zakona.
Kje so boste vpisali v imenik vodij del?
- Mojstri s področja gradbeništva in nosilci obrtnih dejavnosti s področja gradbeništva vlogo za vpis v imenik vodij del podate na OZS.
- Tehniki in inženirji (z opravljenim strokovnim izpitom) vlogo za vpis v imenik vodij del podate na Inženirski zbornici Slovenije (IZS).
- delovodje s področja gradbeništva vlogo za vpis v imenik vodij del podate na Gospodarski zbornici Slovenije (GZS).
Kaj pa če pogojev za vpis v imenik vodij del ne izpolnjujete?
Vsem ki še ne izpolnjujete pogojev za vpis priporočamo, da čim prej pristopite k opravljanju izpitov in da glede na vašo trenutno izobrazbo opravite:
- strokovni izpit na IZS ali
- mojstrski izpiti na OZS,
- delovodski izpit na GZS
ter si tako zagotovite pogoj iz zakona (14. člen GZ), da boste tudi po 31.5.2020 lahko opravljali gradbeno dejavnost brez dodatne zaposlitve vodje del.
Za dodatna pojasnila smo vam na razpolago na e-naslovu: info@giz-suha-gradnja.si